Blog door Wilco Brinkman, adviseur Kennis & Arbeidsmarkt
Voor de posities van sociale partners zijn goede argumenten te geven. Werknemers willen hun koopkracht beschermen en meeprofiteren van productiviteitsgroei. Werkgevers wijzen op betaalbaarheid, concurrentiekracht en de noodzaak om te investeren in productiviteit. Juist dat maakt het begin van een nieuw cao-seizoen interessant. Nog voordat de onderhandelingen beginnen, bekijken partijen ontwikkelingen als inflatie, arbeidsproductiviteit en werkdruk vanuit hun eigen verantwoordelijkheid en belang.
Tegelijkertijd hangen deze onderwerpen samen met bredere vraagstukken als arbeidsmarktkrapte, AI en veranderende functies, gezondheid en duurzame inzetbaarheid en maatschappelijke weerbaarheid. De gevolgen daarvan raken werkgevers én werknemers en laten zich niet altijd oplossen via een klassieke uitruil aan de cao-tafel.
De vraag is daarom niet alleen wat sociale partners in 2027 willen afspreken, maar ook hoe zij tot die afspraken komen. Moet ieder vraagstuk beginnen met afzonderlijke inzetbrieven en tegenover elkaar ingenomen posities? Of is er ruimte om eerder gezamenlijk te verkennen wat er op een sector of organisatie afkomt, welke belangen worden gedeeld en welke oplossingen voor de langere termijn mogelijk zijn? Dat vraagt niet alleen om nieuwe cao-afspraken, maar ook om vernieuwing van de cao-vorming zelf.
Meer over cao-ontwikkelingen
Benieuwd naar de belangrijkste cao-ontwikkelingen in de publieke sector? In CAO-Post bundelt CAOP maandelijks de belangrijkste cao-afspraken, ontwikkelingen en trends en plaatsen we deze in context.